A szeptember 3-i évnyitó intézményünk életében izgalmas és lélekmelengető ünnep volt. Tagintézményünk, a Szent Rita Katolikus Óvoda lezárta jubileumi évét, míg az egy tanévvel fiatalabb iskola fennállásának 25. évfordulóját ünnepelhette. Ez alkalommal az iskolában az új Szűzanya szobor megáldására került sor, amely után a belvárosi templomban hamarosan folytatódott a ceremónia.

Az igazán színes ünnepi műsor apa-fiú négykezessel, diák-pedagógus énekkarral, szülők, öregdiákok és pedagógusok hangszeres kíséretével gazdagított dalokkal, felső tagozatos drámacsoport által színre vitt jelenettel, óvodásműsorral, a kis elsősök által bemutatott hagyományos tanévnyitó verssel és dalocskával ölelte körbe a mély tartalommal bíró ünnepi beszédeket.

Fodor Mihályné, intézményünk igazgatója az iskola és óvoda múltjába való visszapillantás után kijelölte a jövő felé vezető utat is: fontos olyan hellyé tenni az óvodát, iskolát, ahová a gyermek és pedagógus nap mint nap szívesen jár. Mindehhez a szülők együttműködését is kérte: „Mi pedagógusok mindent meg fogunk tenni, hogy ránk bízott gyermekeik okos, ügyes és tisztelettudó fiatalokká váljanak. Bízzanak óvónőinkben, tanítóinkban, tanárainkban, ugyanakkor (…) segítsék pedagógusaink munkáját gyermekeik boldogulása, testi-lelki fejlődése érdekében, hiszen egy közös úton haladunk. Célunk, hogy gyermekeink ismerjék meg, sajátítsák el, azokat a keresztény értékeket, melyek birtokában bátran felfedezhetik az őket körülvevő világot.”

Dr. Udvardi György megyéspüspök és Petkó Tamás püspöki biztos beszéde több szálon kapcsolódott az igazgatónő által szőtt gondolatokhoz.

A plébános a jelenlegi ezüst jubileum kapcsán ezüst iskolaként jelölte meg az intézményt, amely a helyezések között épp csak egy lépésnyire van az aranytól. Az arany évfordulóra már arany iskolát szeretne látni Szekszárdon, nem az elit képzés tekintetében, hanem igaz kereszténységében, mely egyébként az intézmény egyik erőssége. A megyéspüspök beszédében a bátorságról emlékezett meg, mind azok bátorságáról, akik ezt az intézményt újraindították, akik vállalták a bizonytalanságot is azért, hogy értékrendjüknek megfelelő nevelést nyújthassanak gyermekeiknek, tanítványaiknak. Nekik köszönhetik, hogy most van mit ünnepelni. Köszönte azon szülők és pedagógusok bátorságát is, akik most döntenek a katolikus intézmények mellett, mert fontos számukra a gyermek egész emberré való nevelése, akinek érzelmeit, szellemét, személyiségét egyaránt formálni kívánják. Ma a bátorságot az egyértelműség is jelzi: az egyértelmű gondolkodás, egyértelmű beszéd. És egyértelműen Krisztus középpontba helyezése. Ez miatt tudhatják a szülők: gyermekük jó helyen van. S az egyházmegye célkitűzése összecseng a szülők terveivel: biztos jövőt biztosítani a gyermekek számára.

Az évnyitó egyik legfelemelőbb pillanata a kis elsős tanítványok beöltöztetése volt új egyenruhájukba, hisz ebben az iskolában a tanítási napokon minden diák és pedagógus az iskola címerével ellátott köpenyt visel. Ez a köpeny jelzi összetartozásunkat, keresztény testvériségünket, azonos értékrendünket.

Az elgondolkodtató beszédek s a szívmelengető műsorok után a hangulat szinte katartikus élményig fokozódott a zenekarral kísért Dona nobis pacem kezdetű dal kórus feldolgozása által.

A meghívott vendégek, köztük a város vezetése, az Isteni Megváltóról Nevezett Nővérek Kongreációjának vezetője, Kuchta Margit, az intézmény korábbi igazgatói, dolgozói, az egyházmegye oktatási intézményeinek vezetői egyaránt megtisztelték a Veni Sancte Szentmisével záródó ünnepi megemlékezést.

A tanév elkezdődött, az utat kijelölték, már csak járni kell rajta, örömmel, Krisztust követve, diákoknak, családjaiknak, pedagógusoknak egyaránt.

Bertáné Hargitai Margaréta

A tanévnyitóról készült képeket megtekinthetik iskolánk facebookos oldalán:

2024 Május